Blog

Przeprowadzka na studia – jak się przygotować?

Wraz z początkiem października rozpocznie się również nowy rok akademicki. Wielu młodych ludzi opuści wówczas rodzinny dom, by zdobywać wykształcenie na najlepszych polskich uczelniach wyższych. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Toruń czy Bydgoszcz to jedne z największych miast akademickich. Każdego roku przyjmują one pod swoje „skrzydła” tysiące studentów z różnych części kraju oraz z zagranicy. Jesteś jednym z nich? Czeka Cię przeprowadzka na studia? Skorzystaj z pomocy naszej firmy transportowej Przewieziemy24. Zadbamy o bezpieczny przewóz Twojego mienia.

Przeprowadzka na studia – akademik czy wynajem mieszkania?

Decydując się na studia poza miejscem Twojego zamieszkania, musisz znaleźć sobie jakiś dach nad głową. Do wyboru masz w zasadzie trzy opcje – pobyt w akademiku, wynajęcie całego mieszkania lub pokoju w mieszkaniu studenckim. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Największą zaletą mieszkania w akademiku jest z pewnością duża elastyczność finansowa. Pokój w akademiku kosztuje znacznie mniej niż wynajęcie kwatery prywatnej, a niektóre uczelnie oferują nawet dopłatę do czynszu w ramach stypendium socjalnego. Inne zalety akademika to łatwy dostęp do kampusu i możliwość poznania wielu nowych znajomych o podobnych zainteresowaniach. A na co najczęściej skarżą się studenci mieszkający w akademiku?

  • Na ograniczoną prywatność,
  • brak wpływu na wybór współlokatora,  
  • brak możliwości umeblowania pokoju według własnych preferencji,   
  • hałas, 
  • brak swobodnego dostępu do kuchni i łazienki (zwłaszcza w starszych     akademikach),
  • restrykcyjne zasady panujące w budynku.


Z wymienionych wyżej powodów część studentów decyduje się na wynajęcie mieszkania. W porównaniu z akademikiem jest to dość duży wydatek i nie chodzi tylko o opłaty za czynsz i rachunki, ale też codzienny dojazd na uczelnię. Mimo wszystko wynajęcie mieszkania ma sporo zalet, takich jak:

  • duża prywatność,
  • swobodny dostęp do kuchni, łazienki, balkonu,  
  • możliwość umeblowania mieszkania według własnych preferencji,  
  • brak sztywnych regulacji dotyczących np. palenia papierosów, posiadania     zwierząt domowych czy godzin powrotu do budynku.


Pewnym kompromisem między wynajęciem całego mieszkania a pobytem w akademiku jest stancja. Decydując się na wynajem pokoju, płacisz mniejszy czynsz, ale musisz dzielić lokal z innymi, co nie jest problemem, jeśli grupę współlokatorów tworzą Twoi przyjaciele.

Przeprowadzka na studia – co ze sobą zabrać?

Na wielkość Twojego bagażu z pewnością będzie miała wpływ odległość między uczelnią a Twoim rodzinnym domem. Jeśli będziesz odwiedzać rodziców tylko kilka razy w roku, musisz być całkowicie przygotowany do mieszkania w pojedynkę, a to wymaga dostępu do konkretnych sprzętów i elementów wyposażenia.

Oto lista rzeczy do akademika, które powinieneś spakować przed przeprowadzką:

  • rzeczy osobiste – ubrania, bielizna, buty, odzież wierzchnia,
  • wieszaki na ubrania 
  • kosmetyki,   
  • chemia gospodarcza – płyn do mycia naczyń, proszek do prania itp.     
  • komplet naczyń i sztućców,   
  • kołdra, poduszka i 2-3 komplety pościeli na zmianę, koc,
  • elektronika –     laptop, komórka, ładowarki, słuchawki, powerbank,     
  • czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa,     
  • książki i podręczniki, artykuły biurowe,     
  • drobne dekoracje – ramki ze zdjęciami, inspirujące plakaty, itp.

 

 

Jak widzisz, jest tego sporo. Jeśli dodamy do tej listy wyprawkę spożywczą od rodziców, to bagaż urośnie do naprawdę imponujących rozmiarów. Zamów wygodny transport ze wniesieniem i zacznij nowy rok akademicki bez stresu!

Co kupić do mieszkania na studia?

Mieszkania dla studentów zwykle mają już podstawowe wyposażenie, choć w dużej mierze zależy to od ich standardu i dobrej woli właściciela. Zazwyczaj jednak żakom udostępnia się w pełni umeblowaną i wyposażoną kuchnię, łazienkę z pralką oraz pokoje, w których znajdują się łóżko, biurko, regał na książki i szafa na ubrania. W lokalach o wysokim standardzie studenci mogą cieszyć się także dodatkowym wyposażeniem, takim jak np. telewizor, elektryczna suszarka do ubrań czy przestronna garderoba. W efekcie jedyne, co trzeba ze sobą przywieźć to rzeczy osobiste, kosmetyki, chemię gospodarczą, produkty spożywcze i własną pościel.

W miastach akademickich są również nieumeblowane mieszkania studenckie albo takie, które oferują jedynie podstawowe wyposażenie kuchni i łazienki. Tego rodzaju lokale charakteryzują się niższym czynszem, ale trzeba je doposażyć, aby żyło się w nich komfortowo i wygodnie. Zwykle oznacza to konieczność transportu mebli i wybranych sprzętów RTV i AGD. To kolejny przypadek, kiedy przydadzą Ci się wysokiej jakości usługi transportowe. Nasi specjaliści starannie zabezpieczą Twoje mienie, a po dotarciu do miejsca docelowego, wniosą meble i sprzęty do mieszkania i rozstawią je zgodnie z Twoim życzeniem. Z nami zorganizujesz przeprowadzkę mieszkaniaDziałamy na terenie całego kraju, ale chętnie zorganizujemy dla Ciebie również przeprowadzkę zagraniczną. Studia w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy we Włoszech to szansa na wielokierunkowy rozwój i spektakularny początek kariery zawodowej. Skontaktuj się z naszą firmą, zarezerwuj termin przeprowadzki i ciesz się nowymi perspektywami, które może Ci zaoferować wybrany przez Ciebie uniwersytet.